khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Given a right triangle whose two sides are given, the third side can be found using______.​
Which piece of information is listed in the income section of a tax return? A. dependent care expenses B. dividends C. retirement plan contributions D. stud
Which of the actions listed can help you to determine the tone of a text? a. observing how people and things are described c. counting the number of pages b. id
pls help this needs to be answered by today.
A movie theater holds 785 people. The theater has already sold 219 tickets. How many more tickets can be sold
Nothing but chill vibes over here. Who wants to hang on discord? (no links)
Watch or listen to a news broadcast on television or radio. Restate the news broadcast watched or heard in own words. (C O V I D-19)(ORIGINAL, UNDERSTANDABLE A
Describe Three Things That Can Happen When Light Strikes An Object.
6. An organized protest march is possible by with First Amendment freedom? A. Right of assembly B. Freedom of the Press C. Freedom of Religion D. Freedom of Spe
What were the conditions of Italy like before Benito Mussolini took power?