vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

grain is stored in cylindrical structures called silos. which is the best estimate for the volume of a silo with a diameter of 12.3 feet and a height of 25 feet
Which sense organs do reptiles use in finding prey?
Can drinking too much water be bad for you?
Which is made from the remains of dead marine organisms over millions of years? A. coal and oil B. oil and uranium C. coal and natural gas D. oil and natural ga
solve for y by using elimination -4x + 8y = 10 7x + 9y = 19
What are at least three things a colony needs to successfully achieve autonomy? democratic form of government capitalistic economic system numerous treaties wit
Which additional words in the sentence should be capitalized? Gina used to live in the cold northeast but moved to the desert of the southwest in january. Choos
What does sectionalism mean in social studies?
Which answer corrects the error in capitalization? On January 1, 1863, Abraham Lincoln issued the Emancipation proclamation. A. Proclamation B. emancipation C.
give an approximate value of the square root of 1000 to the tenths place.