korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

A basket contains 14 white eggs, 15 brown eggs, and 11 lemons. Taylor is in a hurry to make breakfast and picks something from the basket at random. The exact p
After a dreary day of rain, the sun peeks through the clouds and a rainbow forms. You notice the rainbow is the shape of a parabola.. . Create an equation. Use
which religion (Buddhism or Christianity) was more of a departure from its “parent religion”.
Which writer influenced the development of the New Journalism movement in the United States?
What transformation has changed the parent function f(x) = [tex]3(2)^{x} [/tex]  to its new appearance shown in the graph below? A. f(x) + 2 B. f(x) + 4 C. f(x
What's the missing factor 4,6,9,14,?,49
2. You're least likely to feel that an Internet source is reliable if the information is posted A. on behalf of a university department. B. on the website of
"Find the length of AC for which ABCD is a parallelogram. A. 4 B. 6 C. 7 D. 8"
The Ordinance of Nullification was developed in the state of New Jersey. A) true B) false
expressing rational numbers with decimal expansions