daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which layer is the hottest? The coolest Inner core outer core upper mantle lower mantle
Morgan measures the capacity of a juice glass to be 12 fluid ounces. If she uses the glass to drink 4 glasses of water throughout the day, how many pints of wat
Because of the concerns of the public about pollution, Richard Nixon established: the Nixon Doctrine, the Federal Trade Commission, the Environmental Protecti
Which layer is the coolest? Inner core outer core upper mantle lower mantle
Jerry Lewis is thinking about purchasing some life insurance. He goes to a company that is owned by shareholders. What type of life insurance company has he gon
What is 75% in simplest form
What central idea does Juliet express in this passage from act IV of Shakespeare's Romeo and Juliet?Juliet believes that Friar Laurence may try to kill her.A) J
__________ is a characteristic of an unhealthy relationship. a. Honesty b. Inequality c. Open communication d. Mutual respect
There are 3000 people at a concert you survey a random sample of 200 people and find that for 35 of them this is their first concert they have ever attended es
How many yards is the library to the post office