aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

A force of 8,480 n is applied to a cart to accelerate it at a rate of 26.5 m/s2. what is the mass of the cart? 865 kg 320 kg 12.1 kg 3.12 kg
rebecca bought 1.5 pounds of grapes and paid $3.72. what was the cost per pound of grapes?
Velocity describes both speed and direction; therefore, it is __________. the same as acceleration a vector a magnitude a force arrow
Lost decimals in order from least to greatest 0.15, 0.232, 0.08, 0.5
What is the definition of a fungi
An astronomer would most likely use parallax to
You may calm an Agitated person by giving the person a
tornadoes in the bottle data
Where m and n are statements m v n is called the _____ of m and n. A. disjunction B. negation C. conjunction
what crimes did frankensteins monster commit in marry shelleys book "frankenstein"