valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Who was the architect or founder of robben island?
Persuasive speeches have a(n) __________________ obligation to the audience.
lydia has $20 to buy school supplies each pencil cost $0.59 and each notebooks cost $3.50 she decides that she will buy as many notebooks as she can for $12 and
what is the sense???????
Which proportion would convert 18 ounces into pounds?
which geographic feature served as a barrier to political unity and encouraged the rise of independent city states in anicent greece
If you have a new deck of shuffled cards, what is the probability you will choose a red card? (52 cards, no jokers)
Suppose that a patient is diagnosed with a new disease caused by the buildup of waste material in the body’s cells. Which organelle is most likely malfunctionin
What are the four different factors that decide what committee a congressman will join?
a number minus one is at the most nine, or two times the number is at least twenty-four.